5 zasad poczucia szczęścia cz. 1

Każdy wie, kiedy jest szczęśliwy. A kiedy jest smutny. Jednak co powoduje, że jesteśmy smutni? A co powoduje, że jesteśmy szczęśliwi?

Zapewne każdemu przyjdą do głowy najrozmaitsze doświadczenia. Jedna osoba będzie szczęśliwa słuchając muzyki, inna osoba jedząc lody, a jeszcze inna przebywając w towarzystwie bliskiej, kochanej osoby.

Pytanie: co powoduje, że jestem nieszczęśliwy?

U jednej osoby pojawi się obraz sprzątania mieszkania. Ktoś inny pomyśli np. o cioci Czesi, która doprowadza Cię do płaczu przy spotkaniu. Trzeba pamiętać, że to co mnie czyni szczęśliwym, na kogoś innego może działać zupełnie inaczej. Np. przygnębiająco i na odwrót…

Inny przykład: mały samochód typu Ford hatchback lub Renault może wprowadzić kogoś w zachwyt. Najważniejsze dla niego będzie zdobycie takiego samochodu. Natomiast dla kogoś, kto marzy o dużym, szybkim w samochodzie Porsche, ten mały Ford może być powodem silnego rozczarowania, a nawet poczuciem nieszczęścia. Zaś dla osób, które nie interesują się w ogóle samochodami będzie to zupełnie obojętna sprawa.

Kolejny przykład: kiedy jedna osoba otrzymała w prezencie kotka, będzie zachwycona. A inna osoba będzie nieszczęśliwa z tego powodu, ponieważ nie lubi zwierząt, ponieważ jest uczulona i będzie się chciała pozbyć z takiego kotka…

Dlatego nie możemy uznać stanu posiadania za kryterium szczęścia. Bowiem różne rzeczy mają charakter subiektywny posiadania. I uczucia związane z ich posiadaniem są uzależnione i określone od człowieka i jego punktu widzenia.

Sięgnijmy do filozofii. Filozofia zakłada, że należy cieszyć się wszystkim, co robimy, a unikać tego, czego nie lubimy. A także akceptować to, czego nie możemy uniknąć lub zmienić. Czyli trzeba zastosować odpowiednie narzędzie, odpowiednią metodę do zaakceptowania danej sytuacji poprzez zmiany punktu widzenia.

Ta zasada zawiera się w 5 regułach – zasadach które pomagają poczuć się szczęśliwym.

Zasada nr 1.Jeśli coś lubisz, ciesz się tym! To może wydawać się śmieszne przecież wiem co lubię i mogę się tym cieszyć. Myślę, że zgodzisz się jednak, że jest w naszym życiu wiele rzeczy, które lubimy ale, z których się nie cieszymy.

Powodem tego są na przykład: poczucie winy albo strach.

Zasada nr 2.

Jeśli czegoś nie lubisz, unikaj tego. Ta zasada jest także prosta. Prawda?

Jednak zastanówmy się chwilę… Ile osób zaangażowanych jest w sprawy, których nie lubi; np. praca, osoba, wyjazd. Jest też tysiące innych rzeczy. I z jakiegoś powodu w ogóle tych rzeczy nie unikamy mówiąc: „No cóż nie mogę tego uniknąć, muszę przecież tam pracować, bo potrzebuję pieniądze”. Wymyślamy wiele wyjaśnień, żeby tylko uniknąć rzeczy, których nie lubimy…

Zasada 3.

Jeśli czegoś nie lubisz i nie możesz tego uniknąć, to zmień to! Wydaje się to proste prawda? W poprzednich sytuacjach analizowaliśmy własne postępowanie, tłumacząc sobie, że potrzebujemy czasu, bezpieczeństwa; że coś nas przy tym trzyma…

Jednak, skoro tego nie lubimy, nie możemy uniknąć, nie chcemy zmienić, to dlaczego wciąż przy tym lub w tym tkwimy?…

Kolejne 2 zasady w części 2.

Udostępnij tej wpis

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
LinkedIn
Share on pinterest
Pinterest
Share on whatsapp
WhatsApp
Bożena Lewicka

Bożena Lewicka

Zostaw komentarz

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do Newslettera