5 zasad poczucia szczęścia cz. 1

Każdy wie, kiedy jest szczęśliwy. A kiedy jest smutny. Jednak co powoduje, że jesteśmy smutni? A co powoduje, że jesteśmy szczęśliwi?

Zapewne każdemu przyjdą do głowy najrozmaitsze doświadczenia. Jedna osoba będzie szczęśliwa słuchając muzyki, inna osoba jedząc lody, a jeszcze inna przebywając w towarzystwie bliskiej, kochanej osoby.

Pytanie: co powoduje, że jestem nieszczęśliwy?

U jednej osoby pojawi się obraz sprzątania mieszkania. Ktoś inny pomyśli np. o cioci Czesi, która doprowadza Cię do płaczu przy spotkaniu. Trzeba pamiętać, że to co mnie czyni szczęśliwym, na kogoś innego może działać zupełnie inaczej. Np. przygnębiająco i na odwrót…

Inny przykład: mały samochód typu Ford hatchback lub Renault może wprowadzić kogoś w zachwyt. Najważniejsze dla niego będzie zdobycie takiego samochodu. Natomiast dla kogoś, kto marzy o dużym, szybkim w samochodzie Porsche, ten mały Ford może być powodem silnego rozczarowania, a nawet poczuciem nieszczęścia. Zaś dla osób, które nie interesują się w ogóle samochodami będzie to zupełnie obojętna sprawa.

Kolejny przykład: kiedy jedna osoba otrzymała w prezencie kotka, będzie zachwycona. A inna osoba będzie nieszczęśliwa z tego powodu, ponieważ nie lubi zwierząt, ponieważ jest uczulona i będzie się chciała pozbyć z takiego kotka…

Dlatego nie możemy uznać stanu posiadania za kryterium szczęścia. Bowiem różne rzeczy mają charakter subiektywny posiadania. I uczucia związane z ich posiadaniem są uzależnione i określone od człowieka i jego punktu widzenia.

Sięgnijmy do filozofii. Filozofia zakłada, że należy cieszyć się wszystkim, co robimy, a unikać tego, czego nie lubimy. A także akceptować to, czego nie możemy uniknąć lub zmienić. Czyli trzeba zastosować odpowiednie narzędzie, odpowiednią metodę do zaakceptowania danej sytuacji poprzez zmiany punktu widzenia.

Ta zasada zawiera się w 5 regułach – zasadach które pomagają poczuć się szczęśliwym.

Zasada nr 1.Jeśli coś lubisz, ciesz się tym! To może wydawać się śmieszne przecież wiem co lubię i mogę się tym cieszyć. Myślę, że zgodzisz się jednak, że jest w naszym życiu wiele rzeczy, które lubimy ale, z których się nie cieszymy.

Powodem tego są na przykład: poczucie winy albo strach.

Zasada nr 2.

Jeśli czegoś nie lubisz, unikaj tego. Ta zasada jest także prosta. Prawda?

Jednak zastanówmy się chwilę… Ile osób zaangażowanych jest w sprawy, których nie lubi; np. praca, osoba, wyjazd. Jest też tysiące innych rzeczy. I z jakiegoś powodu w ogóle tych rzeczy nie unikamy mówiąc: „No cóż nie mogę tego uniknąć, muszę przecież tam pracować, bo potrzebuję pieniądze”. Wymyślamy wiele wyjaśnień, żeby tylko uniknąć rzeczy, których nie lubimy…

Zasada 3.

Jeśli czegoś nie lubisz i nie możesz tego uniknąć, to zmień to! Wydaje się to proste prawda? W poprzednich sytuacjach analizowaliśmy własne postępowanie, tłumacząc sobie, że potrzebujemy czasu, bezpieczeństwa; że coś nas przy tym trzyma…

Jednak, skoro tego nie lubimy, nie możemy uniknąć, nie chcemy zmienić, to dlaczego wciąż przy tym lub w tym tkwimy?…

Kolejne 2 zasady w części 2.

Udostępnij tej wpis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Bożena Lewicka

Bożena Lewicka

Zostaw komentarz

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do Newslettera