Motywacja – 3 sposoby, aby się chciało „chcieć”

Motywacja to jedna z najcięższych sfer ludzkiej psychiki. Albowiem to od niej w dużej mierze zależne są nasze działania. To tutaj jest punkt decyzyjny, który widzi lub nie widzi sensu dalszego postępowania. Bardzo często jednak jest tak, że sfera ograniczenia motywacji rozrosła się do zbyt dużych rozmiarów, przez co wiele naszych działań jest ograniczonych. Dlatego, w jaki sposób można odblokować strefę motywacji, by znaleźć pokłady energii do działania? Otóż są na to szczególnie trzy sposoby.

Pierwszy sposób na uzyskanie motywacji: powiedz o nim głośno

Zobowiązanie jawne – ta metoda polega przede wszystkim na publicznym oznajmianiu naszych planów. Jeśli podejmujemy się na taki krok, podświadomie czujemy się zobowiązani do tego, żeby wywiązać się z naszych postulatów. Bo nikt nie lubi wychodzić na gołosłownego, szczególnie gdy dotyka to dobra publicznego wizerunku. Oczywiście publiczne ogłoszenie nie ma mieć miejsca na ulicy, do przypadkowych przechodniów, lecz raczej do naszych znajomych, przyjaciół, rodziny. To oni będą mieli moc rozliczenia nas z obietnic, gdyż tylko w ich oczach możemy stracić. Warto polegać tutaj szczególnie na ludziach, którzy nie boją nam się powiedzieć prawdy w oczy. Wówczas zachce się nam działać.

Drugi sposób na uzyskanie motywacji: określ jasno swój cel

Jasny, skonkretyzowany cel – w tej metodzie skrywają się słowa klucze. Nasz cel, do którego chcemy dążyć, nie może być ogólny. Będę bogaty. To bardzo ogólne stwierdzenie. Należy je skonkretyzować, czyli w jakiej sferze chcę być bogaty, co to dla mnie znaczy być bogatym, jakie kroki zamierzam podjąć każdego dnia, żeby osiągnąć swój cel. Oczywiście należy mieć tutaj na uwadze ogólne, a także personalne ograniczenia. Nie możemy postulować sobie celu, którego wiemy, że i tak nie osiągniemy. Musimy go zdefiniować w taki sposób, żeby był dla nas wykonalny, przy odrobinie zaangażowania. Dlatego, żeby się chciało, należy jasno powiedzieć, co zamierzamy zrobić i jak do tego będziemy dążyć. Dzięki temu zwiększymy swoją motywację.

Trzeci sposób na uzyskanie motywacji: cel powinien być mierzalny

Miara swojego celu – nasz cel powinien być na tyle jasny oraz konkretny, że da się go zmierzyć w jakiś sposób. Człowiek ma naturalną potrzebę mierzenia swoich dokonań, osiągnięć, zmian. Właśnie na tym również polega ta technika. Musimy ocenić, powiedzmy w skali od 1 do 5, w jakim miejscu byliśmy na początku, a w jakim jesteśmy po upływie czasu. Dzięki temu realnie zobaczymy wartość naszego zaangażowania, a to dodatkowo zmotywuje nas do dalszego działania. Widząc progres, każdy z nas dostaje dodatkowe pokłady energii, które pchają go coraz dalej, aż osiągnie swój cel. Dzięki temu nasz cel okaże się być realny do spełnienia, a przede wszystkim niegołosłowny. Miara jakości realizacji planu, pozwoli połączyć ze sobą dwie wcześniejsze metody, co efektywnie wpłynie na jakość naszego działania.

Posługując tymi trzema technikami, możemy znacznie zwiększyć własną motywację i chęć działania. Nauczenie się nowego języka, dla wielu wydaje się nie lada wyzwaniem, często nie do przebrnięcia. Natomiast nauczenie się każdego dnia pięciu nowych słówek, wydaje się być bardziej realne i możliwe do spełnienia. Na tym właśnie polega poszukiwanie motywacji.

Udostępnij tej wpis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Bożena Lewicka

Bożena Lewicka

Zostaw komentarz

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do Newslettera