Pokonaj stres

W życiu bywa różnie. Każdy człowiek przeżywa lepsze i gorsze chwile. Często staje przed najróżniejszymi wyzwaniami. Takie sytuacje często sprawiają, że pojawia się stres, z którym nieraz nie wiadomo do końca, jak sobie poradzić.

Oto kilka sprawdzonych i skutecznych sposobów na radzenie sobie ze stresem.

Zidentyfikowanie czynników stresujących

W wielu przypadkach ciężko na pierwszy rzut oka stwierdzić, co jest przyczyną stresu i tu właśnie może leżeć istota problemu. Żeby temu zaradzić, dobrym pomysłem jest poświęcenie chwili w ciągu dnia na zastanowienie się nad czynnikami sprawiającymi, że pojawia się napięcie. Czy to konflikt z wieloletnim przyjacielem, czy zbliżający się wielkimi krokami wykład, który trzeba poprowadzić, w wielu sytuacjach człowiek nie zdaje sobie sprawy z emocji i wagi, jaką przywiązuje do danego wydarzenia? Co więcej, ludzie często negują wpływ danej rzeczy na ich psychikę, umniejszają jej wartość w ich życiu codziennym. Zrozumienie myśli kłębiących się w naszej głowie natomiast stanowi pierwszy krok ku wyeliminowaniu tych problemów.

Wyeliminowanie czynników wzbudzających stres

Niezależnie od tego, jak trywialnie to zabrzmi, najskuteczniejszym sposobem na pozbycie się stresu jest właśnie pozbycie się rzeczy z otoczenia, które powodują napięcie. Jeśli konflikt z przyjacielem prowadzi do złego samopoczucia, warto poszukać pewnego kompromisu i drogi do zażegnania całego sporu. Występ publiczny? Odpowiednie przygotowanie na pewno zniweluje stres i tremę. Wedle najprostszej, znanej od wieków zasady, nie trzeba martwić się szukaniem rozwiązania, jeśli nie ma problemu.

I rzeczywiście, mając mniej zmartwień na głowie, człowiek może pozwolić sobie na zrelaksowanie się i odpoczynek, które poprawią jego kondycję psychiczną.

Dbanie o dietę i kondycję fizyczną

W wielu badaniach zajmujących się tematyką stresu i negatywnego samopoczucia pojawiają się wnioski, że odpowiednia dieta, bogata w witaminy i minerały potrzebne człowiekowi oraz ćwiczenia fizyczne pomagają znacząco poprawić stan psychiczny danej osoby. W przypadku niedoboru jakiegoś składnika organizm wysyła sygnały do mózgu, które sprawiają, że człowiek czuje się przygnębiony i spięty. Zamiast słodyczy w ciągu dnia lepiej sięgnąć po na przykład owoce. Na śniadanie należy zjeść zróżnicowaną, niezbyt ciężką potrawę, która spowoduje przypływ energii, ale jednocześnie lekkość na żołądku.

Również ćwiczenia fizycznie zmniejszają wydzielanie hormonu stresu, zwanego kortyzolem i zwiększają poziom endorfin w organizmie, czyli enzymów powodujących uczucie szczęścia. Dieta różnorodna, bogata we wszystkie składniki odżywcze oraz odpowiednia ilość dziennego wysiłku bardzo pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka.

Stres stanowi nieodłączną część życia człowieka. Często nie da się go całkowicie wyeliminować ze świadomości. Można jednak niwelować jego wpływ na ogólne samopoczucie i codzienne życie. Powyższe sposoby pozwalają właśnie na skuteczne ograniczenie stresu w życiu człowieka i osiągnięcie mentalnego spokoju.

Świadomy oddech

O ćwiczeniach oddechowych już wspominałam. Wiele razy przekonałam się, że nawet takie krótkie ćwiczenie jak WDECH — WYDECH wykonane w sposób świadomy wystarczy, by uspokoić emocje, by stresowa sytuacja zmalała. Ten moment opanowania, spokoju, który spływa na nas, gdy zamykając oczy powoli, głęboko oddychamy, koncentrując się na każdym oddechu, pozwala nam się zatrzymać. I wpłynąć na sposób naszego myślenia, naszego postrzegania stresu. To moment, by przejąć nad nim kontrolę.

Medytacja

Badania potwierdzają, że u osób regularnie medytujących zmniejsza się liczba negatywnych, a zwiększa liczba pozytywnych stanów psychicznych. Ludzie ci są mniej zależni od zewnętrznych czynników, a te jak wiemy, mogą być źródłem stresu.

Do tego, by praktykować medytację, wystarczy chwila ciszy, odrobina cierpliwości i konsekwencja.

Udostępnij tej wpis

Facebook
Twitter
LinkedIn
Pinterest
WhatsApp
Bożena Lewicka

Bożena Lewicka

Zostaw komentarz

Chcesz być na bieżąco? Zapisz się do Newslettera